A jobb közérzetért végzett erőfeszítéseink gyakran végeláthatatlanok és sajnos sokszor hatástalanok. Hogy érezzem jól magam a bőrömben? E kérdés megválaszolása nem egyszerű, és mindenkinek magának kell megtalálnia rá a megoldókulcsot, de akad néhány bátorító jó tanács.
A szorongás, a probléma központúság, vagy az önsajnálat sajnos mindennapi társunk életünkben. Még azok is ismerik ezen fogalmakat és társaikat, akik alapvetően pozitív gondolkodásúak. Az ember egyszer fent van, s egyszer lent, sajnos sokan érzik úgy, inkább az utóbbi jut nekik. Nézzünk néhány tanácsot a jobb közérzetért!
A jó közérzet, a kellemes életmód, a lelki egyensúly nem adódik magától, tenni kell érte, valamikor könnyebb a dolgunk, máskor szükségünk lehet néhány technikára, praktikára. A cél az, hogy elősegítsünk egy olyan gondolkodási mechanizmust, amely nem a problémára koncentrál, hanem olyan lelki muníciót ad, amely mellett háttérbe szorul a mindennapi szorongás.
Ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat sokszor tudatos cselekvésre van szükségünk. Cselekvésre, más néven változtatásra. Ne féljünk változtatni, mert célt csak így érhetünk el! Ha készek vagyunk rá, és elhatároztuk magunkat, befogadunk olyan dolgokat is, amelyekkel szemben korábban esetleg elutasítóak voltunk.
Az első lépést tehát megtettük. A második az, hogy válasszunk magunknak egy „praktikát”, amelytől azt várjuk, hogy javítson közérzetünkön, megszüntesse a szorongást, egyensúlyt teremtsen. Ne legyünk türelmetlenek, az igazi változáshoz gyakran több idő kell. Szépen fokozatosan haladjunk előre, így több esélyünk, hogy célba érjünk.
De mi is ez a cél pontosan? A jobb közérzet, rendben, de hogyan lehet azt elérni, hogy válik megfoghatóvá? Elsősorban úgy, hogy a problémákat más színben tüntetjük fel. Beválhat valamilyen meditáció, más lelki gyakorlat, vagy akár mondjuk a testmozgás is. Fontos, hogy ezek a technikák ne a szorongásra koncentráljanak, ne sablonok legyen valamilyen gondra. Ezzel ellentétben helyezzenek minket olyan egyensúlyba, ahonnan sokkal szebben látjuk a világot és a problémákat is könnyebben oldjuk meg. Továbbra sem kicsinyeljük le a gondokat, csak másként állunk hozzájuk.
Ez az írás nem reklámoz semmilyen konkrét technikát, csak igyekszik felhívni a figyelmet arra, hogy aki változást szeretne, érdemes ezek után néznie. A jobb közérzetért szükségünk van arra, hogy készek legyünk felismerni hiányosságainkat és tegyünk is értük.
Az ilyen helyzet nem olyan, mint egy iskolai feladat. Nem kell felmondani a leckét, bemagolni az anyagot, viszont odaadással kell hozzáállni a változáshoz. Ha sikerül, gyorsan beigazolódik majd, hogy megéri. Mert elkezdeni nehéz, abbahagyni, feladni könnyű, de ha sínen vagyunk, abból mindenképpen profitálhatunk a jövőben. A profitunk az lesz, hogy nem emésztenek fel minket a mindennapok gondjai. Nehézségeink természetesen nem múlnak el, továbbra is életünk részei lesznek, mi viszont megváltozunk, és nem hagyjuk, hogy azok irányítsanak minket.