Hogyan lehet megtölteni hasznos dolgokkal az életünket, a napjainkat? Tudunk-e a szeretteinkre figyelni, amikor szükségük van rá? Az elhalasztott, meg nem tett dolgok ugyanolyan traumát tudnak okozni, mint a megtett rossz cselekedetek.
Kezdjük a nap végével, amikor lefekvéskor átfutjuk a napunkat és leltározunk. Néhány kérdés, amire érdemes őszintén válaszolni magunknak. Ha ezeket a kérdéseket végigfuttatjuk, a másnap is jobban indul.
A nap indításához érdemes áttekinteni, hogy milyen kötelezettségeink, feladataink vannak, amelyek sok energiát kötnek le. Ezek a terhek. Rangsoroljuk, hogy mi az a feladat, teher, amiből a legnagyobb előny származik, ha megcsináljuk, elintézzük (pl. lehet egy pár sor visszajelzés egy ügyfélnek, főnöknek). Az ellentettjét is érdemes végiggondolni, csakhogy utaljunk a főcímre. Mi az a feladat, kötelezettség, amiből a legnagyobb kár származik, ha nem csináljuk meg (pl. halasztgatni egy vizsgára való felkészülést; nem befizetni egy határidős parkolási büntetést).
Kérdezzük meg magunktól, hogy mire van ebben a pillanatban szükségem? Hogyan tudok most a legjobban gondoskodni magamról?
Mindent amit végzünk (mosakodás, főzés, evés, takarítás, öltözködés stb.) csináljuk tudatosan, a jelen pillanatban megélve. Ez olyan, mint amikor étkezéskor, ha minden egyes falatot élvezettel, tudatosan nyelünk le, akkor pont annyival lakunk jól, amennyire a szervezetünknek szüksége van és nem pakolunk bele felesleget. A jelen pillanat megélése önmagában laktató és kielégítő.
Éves áttekintésként hasznos lehet megfogalmazni azt a mottót, amit szeretnénk, ha vezérelne bennünket egész évben és egy éves célt kitűzni az alábbi szempontok alapján:
Mi az, ami ma megtörténhet velem?