Elegendő alig néhány évtizeddel visszatekerni az idő fogaskerekét, és azt láthatjuk, hogy kirívó esetnek számított, ha valakinek nem volt gyermeke harmincéves kora előtt. Ez, legalábbis Európában és így hazánkban is, teljesen megváltozott, hiszen napjainkban jóval kevesebben vállalnak gyereket. Nagyítóval kell keresni azokat a párokat, akik még húszas éveikben a gyermekvállalás mellett döntenek, négy-, öt-, esetleg hatgyermekes családokat pedig tényleg csak elvétve találunk.
Mivel a gyermekvállalás a társadalom talán leglényegesebb kérdése, mindenki számára világossá vált, hogy a csökkenő tendencia okait mihamarabb szükséges megtalálni. Számos kutatás látott napvilágot, amelyek jelentős része átfogó lakossági felmérések alapján született meg. Összességében elmondható, hogy a lakosság egyre nagyobb arányban vesz részt a felsőoktatásban, azaz míg néhány évtizeddel ezelőtt 18, vagy akár 14 évesen munkába álltak, ezzel önálló keresettel rendelkeztek, ez mostanra már sokszor 24 éves kor előtt nem elképzelhető. Ezáltal nyilvánvalóan későbbre esik a párválasztás, ami mondani sem kell, hogy a legfontosabb pillére a sikeres gyermeknevelésnek. Szintén kiemelt jelentősége van az anyagi javak megteremtésének, amihez természetesen időre van szükség. Nyilván eltérő lehet az egyes párok véleménye abban a tekintetben, hogy mi az az anyagi szint, ami feltétlen szükséges a gyermekvállaláshoz. A többség egyetért abban, hogy nyugodt szívvel csak akkor vállalnak gyermeket, ha már rendelkeznek saját tulajdonú lakóingatlannal. Nos, ennek a meglétéhez szülői támogatás hiányában bizony jó pár kemény, munkával eltöltött év szükséges. Ezzel kalkulálva, már jól látható, hogy javában harmincas éveiben jár egy pár, mire ez a feltétel teljesül. Az is elképzelhető, hogy a pár mindkét tagja szereti a munkáját, amiben ennek következtében sikeresek, így a gyermeknevelés helyett egyszerűen a karrier mellett teszik le a voksukat. Régebben, főleg egy nő esetében, ez egyszerűen elképzelhetetlen lett volna, azonban ez napjainkban megszokott. Az iménti folyamat egyértelmű hozadéka is, hogy kevesebben vállalnak gyereket.
Tovább nehezíti a gyermeknevelést a napjaink társadalmára jellemző nagyfokú mobilitás. Régebben az volt a jellemző, hogy az emberek ott élték le az életüket, ahol megszületettek. Ott dolgoztak, ott alapítottak családot és ennek köszönhetően a testvérek és szülők, azaz a későbbi nagyszülők is a közelben voltak. A családi segítség jelentősen meg tudja könnyíteni a gyermeknevelésből fakadó nehézségeket, azaz ennek hiánya komoly, néha megoldhatatlannak tűnő problémákat is eredményezhet, aminek következtében a párok elvetik, legalábbis elodázzák a családalapítás gondolatát.