Gyermeket nevelni történelmi koroktól függetlenül nem egyszerű feladat. Napjainkban a felgyorsult életritmus, a végtelen mennyiségű, folyamatosan hömpölygő információ vélhetően tovább nehezítette a szülők helyzetét. Talán épp ezért számos gyermeknevelési hiba abból fakad, hogy túlzottan szeretnénk óvni gyermekünket a külvilágtól.
Egy csöppséget felkészíteni az életre, életünk vélhetően legnehezebb és egyben legfelemelőbb feladata is. Csak az nem követett el a gyermeknevelés során hibát, hibákat, aki nem nevelt soha gyermeket. Óvni, szeretni, tanítani, engedni kibontakozni, közben kordában tartani a szertelenséget – igencsak komplex folyamat. Valamennyi gyermek egy önálló entitás, így általános, minden szituációra érvényes, már előre kőbevésett gyermeknevelési szabályokat nem lehet és nem is kell alkalmazni. Viszont vannak olyan általános hibák, hibázási lehetőségek, amiket ismerve elkerülhetünk néhány kellemetlen tévedést.
Nyilván mindenki imádja a gyermekeit, így nem egyszerű feladat megbüntetni a lurkókat, pedig ez sokszor elkerülhetetlen. A legfontosabb, hogy mindig következetesnek kell lenni. Aki nem így tesz, megnehezíti a gyermek és a saját dolgát is, hiszen a következetesség hiányában a szülő szavahihetősége kérdőjeleződik meg. Komoly gyermeknevelési hibát követ el, aki soha nem dicséri a csemetéjét, de az is ront, aki túlzásba esik, azaz egyfajta sajátos magasztalással traktálja a gyermekét. Mindkét esetben önértékelési hibába hajszoljuk gyermekünket. A jutalmazással is ez a helyzet. Természetesen fontos, hogy érezze a gyermek az elismerést, amelyet akár tárgyi jutalmakkal is megadhatunk, de a túl sok jutalom oda vezethet, hogy a gyermek idővel már nem tud értékelni semmit. Ne kezeljük a gyermeket kis felnőttként! Egy gyereknek szüksége van a folyamatos útmutatásra. Bárminnyire lehet okos, attól még egy gyerekről beszélünk, akinek ha nincs kijelölve egy egyértelmű út, idővel biztosan össze fog zavarodni. Természetesen hagyhatunk választási lehetőségeket, azonban ezek számát érdemes szűk keretek közé szorítani. Súlyos gyermeknevelési hiba, ha olyat kérünk a gyermekünktől, amit még életkora miatt nem tud teljesíteni. Ez a későbbiekben nagy valószínűséggel azt eredményezi, hogy a már felnőtt gyermeknek folyamatosan súlyos önbizalomhiánnyal kell szembenéznie.