A magas érzelmi intelligenciájú emberek az élet számos területén tudatosabbak és sokszor sikeresebbek is alacsonyabb érzelmi intelligenciájú társaiknál. A dolog persze nem ilyen egyszerű, nézzük, mik a magas érzelmi intelligenciájú emberek főbb jellemzői és ezekből miként kovácsolható további érték!
Az intelligencia sokrétű fogalom, számos fajtája létezik. Az utóbbi években egyre nagyobb szerepet/hírnevet kap közülük az érzelmi intelligencia, amely elsősorban az érzelmek kezelésére vonatkozik. Miként tudjuk felismerni, kezelni és használni érzelmeinket? Megértünk-e másokat? Mennyire tudjuk beleérezni magunkat az ő helyzetükbe? Milyen a kapcsolatteremtő képességünk? Nagyjából ezekre a kérdésekre adott válaszok határozzák meg az érzelmi intelligencia mértékét, persze a dolog nem ilyen egyszerű, hiszen itt is minden mindennel összefügg. Az érzelmi intelligencia számos pozitív tulajdonságot hoz magával (ezeket taglaljuk alább), ugyanakkor ez nem fekete és fehér, elképzelhető, hogy valakinek pont azért nehezebb az élete, mert magas az érzelmi intelligenciája.
Ahogy azt már megemlítettük, az érzelmi intelligencia – ahogyan az az elnevezésben is szerepel – az érzelmek kezelésének az intelligenciája. A kezelés a felismeréssel kezdődik, magunkban és másokban egyaránt. A magas érzelmi intelligenciával rendelkezőknek nem okoz problémát egy érzelem felismerése, dekódolása, és a különböző érzelmek kezelése.
Az érzelmi intelligencia az érzelmek tudatos és megfelelő kezelése mellett abban is szerepet játszik, hogy milyen az önismeretünk. A magas érzelmi intelligenciájú emberek általában jó ismerik magukat, tudatosak és fegyelmezettek, könnyen motiválhatóak.
A magas érzelmi intelligenciájú emberek jellemzően pozitív gondolkodással is rendelkeznek. Ösztönösen tudják és tudatosan is törekednek arra, hogy a rossz, bántó, negatív gondolatok ne uralkodjanak el rajtuk.
Az előző ponttal összefügg, hogy a magas érzelmi intelligencia a legtöbb esetben azt is jelenti, hogy az egyén nem problémázik túlságosan az adott dolgon, feladaton, nem szeret panaszkodni. Elsősorban azért, mert nem akar áldozat szerepben feltűnni és nem szereti, ha másnak okoz problémát.
A magas érzelmi intelligenciájú emberek elsősorban magukból indulnak ki, nem szívesen hasonlítgatják magukat másokhoz. Nem azért, mert jobbnak, vagy rosszabbnak gondolják magukat, hanem egyszerűen azért, mert szeretik a saját útjukat járni. Az önálló gondolkodás, cselekvés eközben nem zárja el a társas kapcsolatokat, az együttműködési képességet.
Ahogyan a problémákon, a múlt dolgain sem szeretnek sokat agyalni a magas érzelmi intelligenciájúak. A jelen dolgai fontosabbak, az adott feladat szempontjából nem számít, ha a múltban történt valami rossz, ez a negatívum nem sugározhat ki a mára. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne tudnának tanulni, okulni a múltból, vagy ne gondolnának szívesen vissza a múlt fontosabb, meghatározó eseményeire.
A magas érzelmi intelligenciájú emberek könnyedén teremtenek kapcsolatot másokkal, jól kommunikálnak és az esetek többségében jól reagálnak a konfliktushelyzetekre. Segítőkészség és önzetlenség jellemzi őket.
Az érzelmek felismerésével kapcsolatos, hogy a magas érzelmi intelligencia jó önszabályozó képességet is hoz magával. A magas érzelmei intelligenciával rendelkezők képesek uralkodni magukon, illetve nemcsak magukat, hanem másokat is kiismernek. Mivel jó a beleérző képességük, sokszor jobban tudják, mi zajlik az adott személyben, mint ahogyan azt a személy saját maga felismerné.