Mi az a hatékony időtöltés? Mi számít értelmes tevékenységnek? A koronavírus-járvány okozta karantént vizsgáló friss tanulmány kimutatta, az olyan tevékenységek, amikről valójában tudjuk, nem sok értelmük van, frusztrálttá, elégedetlenné tesznek bennünket. Mi a megoldás? A minőségi idő, amit magunkra fordítunk. Mutatjuk, hogyan kell!
Egy nemrég megjelent kutatás szerint az olyan emberek, akik olyan tevékenységet végeztek a karantén alatt, amit saját maguk is értelmesnek tartottak, amit szívesen csináltak, sokkal elégedettebbnek érezték életüket, mint akik csak lefoglalták magukat valamivel. Ez az érzés azonban nemcsak a karantén alatt jellemző, hanem minden egyes hétköznapunkra is. Az értelmetlen dolgok, például a cél nélküli tévézés frusztrálttá, idegessé, sőt dühössé is tehet.
Sokan a karantén alatt is megtalálták valamilyen formáját annak a tevékenységnek, amit szeretnek csinálni. Aki például a barátaival szeret edzeni, annak érdemes volt közös online tréninget tartania, így nem kellett lemondani erről az érzésről. A karantén alatt kialakult esetleges új hobbik, például a kenyérsütés vagy a horgolás is lehet új értelmes tevékenységi forma, amit rendszeresíthetünk az életünkben. Aki a karantén előtt olyan tevékenységeket végzett, amik boldoggá tették, értelmesek voltak, de a Covid19 óta nem volt lehetősége ennek folytatására, akkor most itt az ideje újra foglalkozni vele. Találjuk meg a módot arra, hogyan lehet újra hatékony időtöltés mellett boldog perceket szerezni magunknak.
Nem meglepő, hogy kiegyensúlyozottabbnak érezzük magunkat, ha olyan tevékenységet végzünk, amit szeretünk, aminek látjuk értelmét. Boldogabbnak, teljesebbnek érezzük magunknak, mint az értelmetlen, pusztán időtöltő tevékenységgel. Ilyennek számít a közösségi oldalunk falának folyamatos nézegetése is. Az olyan elfoglaltságok, amik számunkra valójában értéktelenek, nem adják vissza ezt az érzést egy pillanatig sem.
Az említett kutatás egyértelműen kimutatta, hogy pusztán azzal, hogy kitöltjük valamivel a rendelkezésünkre álló időt, nem okozunk akkora kielégülést, mintha valóban értelmét látnánk a végzett tevékenységnek. Akik a kutatásnál azt a választ adták, hogy valójában nem volt értelme a végzett tevékenységnek, jóval frusztráltabbnak vallották magukat. Az egyik tanulság ebből, hogy a pozitív, valamint a negatív érzések nem szüntetik meg egymást, hiszen mindkettőt lehet és szabad éreznünk. Ettől azonban nem leszünk feltétlenül elégedettek.