Mindenki számára ismert, hogy a rendszeres sportolás mennyire jótékony hatással van testünkre. Az azonban kevésbé, mennyire fontos a testmozgás szerepe a mentális egészség fenntartásában.
Rohanó világunkban a testmozgás szerepe egyre hangsúlytalanabb. Még akkor is igaz ez, ha 2020 első negyedéve óta gyökeresen megváltozott a világ működése, és elvileg több időnk kellene, hogy legyen a sportra, hiszen sokan töltik otthon napjuk nagy részét. Még így sem kap megfelelő hangsúlyt a sportolás, pedig a mentális egészség fenntartása szempontjából is rendkívül fontos lenne rendszeresen mozogni. Legyen szó a futásról, biciklizésről vagy éppen zsákban futásról, a testmozgás javítja a kedélyünket, ez kellemes érzéseket ébreszt bennünk. A nap végén az gondoljuk: ma is tettünk valami hasznosat az egészségünk megóvása érdekében. Ebben pedig igazunk is van ilyenkor. A mozgás egyértelműen jótékony hatással van az agyunk működésére, segít a koncentrációban, sokat javít a tanulási képességeken. Nyugodtabban, pihentetőbben alszunk testmozgás után, de még a munkakedvet is növeli.
A testmozgás szerepe a mentális egészség fenntartásában mindezek miatt elvitathatatlan, de ami még ezeknél is meggyőzőbb érv, hogy általa megelőzhető a depresszió kialakulása is, vagy megszüntethetők a már kialakult tünetek. Egyszerre oldja a stresszt és segít megszabadulni a szorongástól. A testmozgás olyan hormonokat termel, amik boldogság érzését váltják ki. Ilyen a szerotonin vagy éppen a dopamin. Általuk javulhat az önértékelésünk, nőhet az önbizalom és az önbecsülés. Érdemes és fontos a testmozgást a napi rutinba építeni, mert így aktívan teszünk a mentális egészségünk javulása érdekében. Nemcsak szemlélődő módon, hanem tevőlegesen veszünk részt a lelki állapotunk javulásában. Ezt a folyamat egyértelműen hasznos a mentális egészség javításának szemszögéből.
A testmozgás kitűnő védelmet nyújt a negatív érzelmi, mentális folyamatokkal szemben. Rendkívül fontos tehát a prevenció szempontjából, mert a sport védőhálóként vesz körül bennünket ilyenkor. Edzés során olyan fiziológiai folyamatok játszódnak el bennünk, amik jótékony hatást fejtenek ki az életminőségre. Ez nem jelent mást, mint azt, hogy a fizikai állapot összefüggésben áll a lelki dimenzióval, ezek között szoros a kölcsönhatás. Jó tudni, hogy azok, akik rendszeresen mozognak, azoknak bizonyítottan kevesebb mentális problémájuk van, mint azoknak, akik nem sportolnak semmit.