Hazánkban a háztartások mintegy ötven százalékában tartanak kutyát, ez magas aránynak számít világszerte. Ott van a macskák és az egyéb élőlények is, amelyek javítják a kisállattartás adatait Magyarországon. De milyen előnyeink származnak abból, ha van házi kedvencünk?
Rengeteg pszichológiai előnye van, ha valaki a kisállattartás mellett dönt. A bennünket ért hatások ilyenkor kivétel nélkül mind pozitívok, mert örömünket leljük a kis élőlényekben. Bármilyen állatról legyen szó, tudnunk kell hozzá kapcsolódni, felelősséget vállalni. Vegyük sorra a legelőnyösebb pszichológiai hatásokat.
Ezek az állatok kiváló partnerek, társaságot jelentenek azok számára, akik erre vágynak. Sokaknak az, hogy van mellettük egy másik élőlény, azt jelenti, hogy kevésbé érzik magukat magányosnak, elszigeteltnek.
Az, hogy amikor belépünk a házba vagy a kertbe, egy szőrös négylábú összeugrál, körénk dörgölőzik, a pozitív visszacsatolás érzésével jár együtt. Ha valaki ragaszkodik hozzánk, hűséges és persze feltétel nélkül szeret, nagymértékben javítja az önértékelésünket.
A kisállattartás egyik legmeglepőbb következménye, hogy fokozza az emberek közötti interakciót, javítja a társas kapcsolatokat. Idegenekkel elegyedünk szóba kutyasétáltatás közben, illetve bizonyítottan több látogatóval rendelkezik az, akinek van házi kedvence.
Pusztán az, ha megsimogatunk egy kiskutyát, kiscicát vagy éppen gekkót, csökkenti a stresszt. Bizonyítottan csökken tőle a vérnyomásunk és a szívritmusunk – érdemes önvizsgálatot tartani egy ilyen tevékenység után. Egy cica dorombolása segíti a megnyugvást, míg a fizikai kontaktusok a szorongást is csökkenthetik.
Leginkább a kutyákra jellemző, hogy mozgásra késztetik a gazdit, de ott vannak a lovak is, amiket ide lehet sorolni. Bármilyen állatról legyen szó, tudatosabb életre, egészségesebb hozzáállásra késztetik a körülöttük élő embereket. A kutyusok mozgásigényéről könyveket lehetne írni – ha ilyen négylábúban gondolkodsz, készülj fel a sétákra, a biciklis kalandozásokra, mert nem hagyja, hogy otthon maradj. A mozgás bizonyítottan jó hatással van a pszichére, szóval a kisállattartás egyik legnagyobb előnye éppen ez.
Tanulhatunk saját magunkról, ha állatot tartunk. Megmutatják, hogyan viselkedünk társas helyezetekben, miként gondoskodunk másokról. Az, hogy miként kommunikálunk a lovakkal, sokat elárul vezetői készségünkről, nem véletlen, hogy ezeket az állatokat terápiák során is használják.