Ki ne hallott volna már „anyósvicceket”? Vajon van alapjuk? Lehetnek kellemetlenek az anyósok? Minden esetben problémás az anyós-meny kapcsolat? Igyekeztünk megválaszolni a kérdéseket.
Bizonyított, hogy a nők között gyakrabban fordulnak elő konfliktusok a családban. Ez hatványozottan valósul meg az anyós-meny kapcsolat esetén. Ez a kapcsolat azért is más, mert nem vérkapcsolatról van szó. Jó néhány esetben az anyósok jónak ítélik meg a kapcsolatot, miközben a meny szemszögéből az egy kritizáló viszony. Ennek többnyire kommunikációs problémák állnak a hátterében. Gyakran fellelhető a versengés, mivel az anyós és a meny egyaránt küzd a férj kegyeiért. Olykor élvezi ezt a férj, bár az esetek többségében inkább kínos számára a helyzet, hiszen az édesanyja és a felesége közti viszály kellős közepén találja magát. Nem minden esetben vannak nyílt harcok, sok család esetében annyit eredményez a rossz viszony, hogy az anyós nem látja szívesen vendégségbe a menyét, a meny pedig próbálja elkerülni az anyóssal való találkozást.
A problémás anyós-meny kapcsolat akár a fiatalok házasságára is kihathat, gondot okozhat. Hosszabb távon mindez az unokák és a nagyszülők kapcsolatára is negatívan hathat. Előfordulhat, hogy a rossz anyós példa megmarad a menyben és később ő is alkalmazni fogja a saját menyével szemben. A problémás anyós-meny kapcsolat hátterében az eltérő értékrendszer, a másfajta nevelés is állhat. Sokszor alakulnak ki viták a házvezetés vagy a gyereknevelés kapcsán. Miközben az anyós a saját tudásában bízik, a meny a saját édesanyjától tanultakat szeretné alkalmazni. Mindez számos vita alapja lehet. A problémás anyós-meny kapcsolat hátterében számos esetben különféle feldolgozatlan események és traumák is megbújnak. A legtöbb esetben a megoldás a megfelelő kommunikációban keresendő. Vitás helyzeteket követően nem a férjnek kell panaszkodni, hanem fel kell keresnie egymást az anyósnak és a menynek, majd meg kell beszélniük a problémát. A férjnek való panaszkodás csupán frusztrációt és tehetetlenséget szül benne, hiszen nem akar egyik fél oldalára sem állni. Minőségi és rendszeres kommunikációval javítható az anyós-meny kapcsolat, elkerülhetőek a negatív következmények. Mindemellett le kell osztani a szerepeket: az anyós ne akarjon az unokákkal kapcsolatban anyai szerepekbe lépni, a meny pedig ne akarjon a férj anyjának szerepébe kerülni.