Az olvasás fontosságával szinte minden szülő tisztában van, de nem könnyű felvenni a versenyt a mobiltelefonokkal és a mozicsatornákkal. A család járhat elő jó példával, ha a szülők olvasnak, a gyermekek is előbb kézbe vesznek egy-egy könyvet. Egészen kisgyermek kortól állnak rendelkezésre a gyermekek életkorának megfelelő regények. Fontos-e, hogy olvasson a gyermekünk? Van ennek pozitív hatása? Érdemes ezért küzdeni a digitális világban?
A gyermekek fejlődésében az olvasás egy alapkő, ami bővíti a szókincsét, és fejleszti a szövegértését. Jelentős eltérések vannak az olvasó és a nem olvasó gyermekek szókincse között. A gyermek olvasás közben választ kaphat az éppen aktuális problémáira, gondoljunk csak a kamaszokat foglalkoztató fontos kérdésekre. A mesék, regények irányt mutathatnak abban, hogy reagáljanak egy helyzetre. Egy olvasó gyermek megtanulhatja felismerni és kifejezni az érzéseit, rájöhet, hogy képes megváltoztatni a viselkedését, az önismerete erősödhet, kapcsolatteremtési képessége javulhat.
És a lényegről se feledkezzünk meg, hiszen az olvasás nagyon szórakoztató.
Olvasás közben új tájakat ismerhet meg, láthatja, hogy egyformák vagyunk, mégis különbözünk, rájöhet, hogy a problémájával nincs egyedül. A gyermek olvasás közben képeket hoz létre az agyában, nem készen kapja őket, mint a filmek esetében. A gyermek fejlődésében fontos és hasznos szerepet tölt be az olvasás, érdemes energiát és időt fordítanunk arra, hogy a gyermekeinket a könyvek felé terelgessük. Számtalan kiváló írás áll a rendelkezésünkre, vannak sorozatok, amiken generációk nőnek fel, és bár a világ digitalizálódott, évről évre jelennek meg jó könyvek.
Lehet persze azzal érvelni, hogy az információhoz jutásnak ma már lényegesen egyszerűbb, és gyorsabb módja is van. Ez így van. Az olvasás azonban teljesebbé, mentálisan erősebbé teheti a gyermekünket. Megismerheti a régi idők hőseit, nemcsak a Pókembert. Naiv elképzelés lenne azt gondolni, hogy filmek helyett csak olvasson a gyermekünk, de a kettő megférhet egymás mellett, és felelős szülőként hozzájárulhatunk gyermekünk mentális fejlődéséhez.
Tegyük meg. Mutassunk példát, olvassunk mi is, vegyünk könyvet a gyermekünknek, és bíztassuk, hogy olvasson.
Jobbá válhat a világunk.