Most e mintáknak a párkapcsolatra gyakorolt hatását szeretném részletezni. Tudjuk, hogy egy párkapcsolatban mindkét fél viszi a saját tanult normáit családi mintája alapján. Ezeknek összeegyeztetése kihívás lehet a mindennapokban, ugyanis általában nem egyforma normákat hozunk otthonról, s mindez konfliktusokat okozhat. Ebből fakadnak azok a viták, melyeket általában kisebb apróságok váltanak ki. Ilyenek lehetnek:
Természetesen ezen kívül számos norma terén megjelenhetnek a különbözőségek, s ez aztán rendkívül képes elfajulni. Amikor vita kerekedik a normák miatt, bizony nagy kiabálásokba torkollhat, s előkerülhetnek a régi vélt, vagy valós sérelmek. Például a házimunka megosztásával kapcsolatos különbségekből fakadó vitában elkezdhetjük a másik személyét támadni, s felhozhatunk régi sérelmeket, melyek a házimunkára vonatkoznak. Pl.: „Látom, most sem vitted le a szemetet! Jellemző, hisz egy hete ugyanezt csináltad!"
Emellett hajlamosak vagyunk messzemenő következtetések levonására párunkat illetően:
„Ezt sem tudtad elintézni? Semmit nem lehet rád bízni!”
Ezek a konfliktusok hajlamosak eszkalálódni, s ebből aztán következhet egy elhidegülés is. Sok esetben értetlenül állunk a vitáink felett. De van rájuk magyarázat: Mindketten a normáitok terén különböztök, s amikor próbáltok összecsiszolódni, ezek súrlódnak. Egyiken sem vagytok hibásak, hisz mindez megoldható, áthidalható kérdés.
Érdemes ezekről sokat beszélni, s az erőszakmentes kommunikációt alkalmazni. Mindig saját érzéseiteket hangoztassátok, s ne a másik felet támadjátok. Fontos az én-üzenet („Én úgy érzem/azt gondolom, hogy”). Ennek hatására nyugodtabban tudjátok átbeszélni, megalkotni közös normáitokat. Akár egy közös jegyzetbe le is írhatjátok ezeket.
Közös szabályaitok kialakításához sok sikert kívánok!