A lelki környezetszennyezés egy olyan stressz, amely modern világunk több negatív folyamatából táplálkozik. A fogyasztói társadalom okozta nehézségek, a ránk nehezedő nyomás az anyagi javak megteremtésére és megtartására vonatkozóan, valamint a hagyományos értékek háttérbe szorítása mind-mind táplálja a belső, lelki környezetszennyezés kialakulását és növeli annak mértékét.
Érdemes megvizsgálni, hogy a felsorolt tevékenységek mennyi időt vesznek el átlagosan a napunkból, valamint látni azt, hogy a spiritualitás szerepe mennyire leértékelődött az átlagember világában. A külső környezet ártó hatásai mellett ugyanakkor az egyén felelőssége is tetten érhető a lelki környezetszennyezés kialakulásában. Nem tudatosan ártunk magunknak, azonban abban tudatosak lehetünk (kell lennünk), hogy ez megváltozzon.
Hosszú távú kutatások bizonyítják, hogy pszichés és fizikai jólétünk, egészségünk nagyban függ attól, hogy tartozunk valahová. Ez elsősorban a családot és a párkapcsolatot jelenti. Bővebben arról van szó, fontos, hogy szükség legyen ránk és nekünk is szükségünk legyen másokra. A családi kapcsolatok minősége, jelenünk és gyökereink ápolása nagyban hat lelki és fizikai állapotunkra, egészségünkre.
Ha sikerül megfelelő egyensúlyt találnunk a családi élet és a munkavégzés között, akkor nagyot lépünk előre, hogy ne tápláljuk a lelki környezetszennyezést. Amennyiben kiegyensúlyozott a családi életünk, a párkapcsolatunk, az nagyon jó ellensúlyt jelent a stresszel szemben. Voltaképpen ez a kulcsa a lelki és a fizikai egészség megőrzésének.
Van miért élni! Ennek az érzésnek kell uralkodónak lennie, s ez úgy teljesül, hogy kölcsönös fontosságot érzünk szeretteinkkel. Az intimitás, a minőségi együttlétek, a megfelelő időtartam mind-mind nagyon fontos ebben a rendszerben. Természetes dolog, hogy a családi élet olykor bizony nehéz és akár terhesnek, stresszesnek is érezhetjük, ugyanakkor a végeredmény a fontos. A nehezebb időszakok ugyanúgy részei az együttélésnek, mint a könnyűek. A boldogság, és ezzel az egészség kulcsa család, a párkapcsolat. Jó példa erre az a gyakori eset, hogy az idősek gyorsan követik a sírba elhunyt párjukat, aki a valahová tartozást, a fontosság érzését, azaz az életet jelentette számukra. Mivel elment, ez a kapocs megszűnt, és a még élő házastárs világgal való kapcsolata is rövid időn belül elsorvad.
Egy ember akkor boldog, ha elegendő pozitív élményben részesül. Ha ez jelen van életében, akkor jut el az általános elégedettség állapotába. A jólét, vagy még inkább jóllét nem az anyagi gyarapodástól függ és még csak nem is attól, hogy megvalósítjuk önmagunkat, hanem azoktól a pozitív visszacsatolásoktól, amelyek eredője a szűk környezet, azaz a család és a párkapcsolat.
Érdemes mindenkinek néhány kérdést feltennie magában. Teszel a lelki környezetszennyezés ellen? Fordítasz elég időt a családodra? Ápolod a gyökereidet, vagy elhanyagoló magatartást mutatsz? Építed, vagy károsítod kapcsolataidat?