A 21. század minden eddiginél gyorsabban robog a szemünk előtt – a világ akkorát változott az utóbbi néhány évtizedben, amekkora korábban elképzelhetetlen volt. Nem egyszerű ehhez alkalmazkodni, nem véletlen, hogy az emiatt szorongó emberek száma is nő. Mik a leghasznosabb tulajdonságok, hogy „túléljük” ezt az időszakot? Mutatjuk!
Az utóbbi néhány évtized nemcsak hihetetlen technikai fejlődést, gazdasági változásokat hozott az életünkben, hanem bizony sokakban nyomasztó, szorongó érzéseket is. Teljesen természetes, ha félünk a hihetetlen módon rohanó világtól, az állandó változástól és a bennünket körülvevő bizonytalanságtól. A koronavírus-járvány ezt a bizonytalansági faktort tovább fokozta, méghozzá jelentős mértékben.
Egyre inkább igaz az a tétel, hogy nem elég egyszer megtanulnunk valamit, ami aztán életünk végéig kitart. Alig akad munkahely, amiről kijelenthető, hogy néhány évnél tovább eltart majd bennünket, nemhogy nyugdíjas korunkig biztosítja az állandóságot. Egy-két évnél szinte senki sem lát előrébb, jelenleg még a nyarunkat sem tudjuk előre megszervezni.
A leghasznosabb tulajdonságok egyike ezért a nemtudás. Vagyis az, hogy meg kell tudni elengedni a dolgokat. Még pontosabban azt jelenti, hogy el kell fogadni: nem érthetünk mindenhez, még egy adott szakmán, tudományterületen belül sem. Ez egyszerűen meghaladja a teljesítőképességünket, de nincs benne semmi szégyellnivaló. Ha állandóan azt érezzük, nem vagyunk elég jók, az iszonyú stresszel jár, és azt érezzük: jövőnk még inkább kiszámíthatatlan. Tehát el kell fogadnunk, nem tudunk mindent.
Ha ez megvan, akkor arra kell törekednünk, hogy a szaktudás fejlesztését azért nem mellőzve, a problémamegoldó képességünket javítsuk. Azaz: minél többféle megoldókulcsot kell kidolgoznunk egy váratlan szituációra. Ezt pedig csak úgy lehet kivitelezni, ha a rugalmasak vagyunk minden élethelyzetben. Ha nem azt nézzük, milyen újabb probléma áll az utunkba, hanem azt, hogyan lehet az adott helyzetből kihozni a maximumot. A rugalmasság tehát a leghasznosabb tulajdonságok egyike a 21. században. Ezzel tudjuk magunkat legjobban hozzásimítani a környezetünkhöz, válthatunk szabályok, stratégiák, gondolatok között.
A rugalmasság segítségével a munkahelyi gondokat háttérbe szoríthatjuk, ha családunkkal töltjük az időt. Fejleszthetjük ismereteinket a világ dolgaival kapcsolatban. Könnyebben szokhatjuk meg a hirtelen távmunkát, az online életet, vagy éppen a gyakori költözést. Felismerhetjük, hogy egy adott szituáció a rövid vagy a hosszú távú céljainkat szolgálja inkább, így próbálhatjuk meg belőle kihozni a maximumot.
Mit tehetünk a rugalmasságért? Legyünk kíváncsiak, tanuljunk, olvassunk sokat. Maradjunk flexibilisek minden élethelyzetben, még ha ez egyáltalán nem is egyszerű.