Manapság sokan végzünk testedzést napi szinten, annak érdekében, hogy kordában tartsuk testünk egyensúlyát, és egészségét. Mindenkinek rendelkezésére áll a saját edzésterve, s napról napra, hétről hétre láthatjuk a jobbnál jobb eredményeket saját magunkon. Valakinek az a célja, hogy pár kilót leadjon, mások izmot szeretnének építeni, de mindenképp látványos eredmények születnek. Ezen kívül a testedzés által kevesebbet leszünk betegek, és regeneráltabbnak érezhetjük magunkat, mint azelőtt. Kevésbé vagyunk fáradékonyak, levertek, és a mentális állapotunkra is hatással van, hiszen olyan hormonokat termel a mozgás, amelyek által nyugodtabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érezhetjük magunkat.
A nagy kérdés az, mi a helyzet a mentális élettel. A mai, rohanó világban igen kevés energiát fordítunk lelkünk általános egészségére. Természetesen számos problémával fordulunk szakemberhez, ám fontos lenne, hogy az egész lélekkel foglalkozzunk, hisz minden összefügg mindennel. Akár csak testünknek, mentális életünknek is szüksége van “edzésre”, hiszen sok esetben a legkiugróbb problémát az általános állapot jelenti. Általánosságban vagyunk szorongók, stresszesek, már-már beépülhet a személyiségünkbe is. Általánosan érezhetjük levertnek magunkat, nem kell feltétlenül konkrét elakadásnak lennie életünkben. De vajon mi lehet ennek az oka?
Egy részről, a mai világban belekerültünk egy mindennapi “húsdarálóba”, ami a munkáról, és a napi teendőinkről szól. Sok esetben nem gyűjtünk magunk számára élményeket, emlékeket. Hajlamosak vagyunk még az esti órákban is azon gondolkodni, mit kell másnap tennünk, vagy a jövőben milyen terveink vannak. Önmagában a tervezgetés egy pozitív dolog, ám néha hajlamosak vagyunk bevásárló lista szerűen tervezni, tehát “kiadni” úgymond saját magunk számára a feladatokat, és elvárjuk magunktól, hogy tökéletesen, határidőre hajtsuk végre, ha törik, ha szakad. Sokszor elsiklunk saját érzéseink felett, s nem foglalkozunk gondolatainkkal. Régen én magam is azt gondoltam, erre nincs megoldás, ugyanis ilyen a világ, nekünk kutya kötelességünk alkalmazkodni hozzá, de abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy pszichológusként szereztem tudást etéren, s most ezt szeretném átadni neked.
Érezheted úgy, hogy felesleges ez a cikk, hiszen azt tanultad, hogy a teendők mindenek előtt. Természetesen nagyon fontos, hogy az ember ellássa a napi, és jövőbeni feladatait, de ennek alternativ módjai is vannak, nem fontos “húsdarálóban” élned. Most szeretnék néhány tippet adni neked, hogyan tudod mentális életedet is kiegyensúlyozottan tartani. Lehetnek benne olyanok, melyekről úgy érezheted, közhely, ám igaz. Természetesen ez sem egyforma mindenkinél, a legfőbb cél az, ki-ki találja meg a maga mentális “edzéstervét”.
A mentális egészség fenttartásának ezen kívül számos módszere létezik. A későbbiek során mindenképp hozok a konkrét módszerekkel kapcsolatban hosszabb cikkeket. Addig is kívánom, hogy találd meg önmagad “mentális edzéstervét” akár ezekkel az egyszerű praktikákkal, akár saját magad által kifejlesztett technikákkal. A lényeg, hogy rendszerességgel tedd ezeket a dolgokat, te tudod magad számára beállítani, hogy naponta akár, vagy hetente van időd az általános mentális egészségeddel foglalkozni. Akár megtervezheted úgy is, mint a testedzést, hogy heti háromszor, vagy négyszer teszed a mentális “edzést”. Sok sikert, és kitartást kívánok utad megtalálásához!