A mentális segítség is jöhet több forrásból: Egy részről kaphatod barátoktól, családtól, más részről érkezhet valamilyen szakembertől, mint pszichológus, tréner, coach. Ezek közül legkönnyebb elfogadni a család segítségét, hiszen az úgymond egy elfogadott norma, hogy otthon egymással megbeszélitek a történéseket, egymás problémáit. Mindettől független ennek is van egy másik oldala: amikor attól félsz, hogy a társaid terhére vagy. Lentebb, a kihívásoknál részletesen kifejtem.
Legnehezebb azt elfogadni, amikor szakemberhez kell fordulnod. Egy részről, az egyfajta kiszolgáltatottság, elköteleződés, másrészről benned van a félelem mások véleményével kapcsolatban.
Lássuk a segítségkérés kihívásait, s egyben tévhiteit
Családdal kapcsolatban:
- Félelem, hogy mások terhére vagy. Valamiért a mai társadalom azt tanítja, hogy oldjuk meg egyedül a problémáinkat. Úgy vagyunk csak erősek, ha nem kell segítség semmilyen téren. Ráadásul sokan azt tanítják neked, hogy önző vagy, ha bárkihez fordulsz segítségért.
- Hiába osztod meg ismerőseiddel problémáidat, úgy sem fog tudni segíteni, mert neki is megvan úgymond a maga baja. Ez a félelem is a teherérzetből indul ki.
- Félsz, hogy túl sokat panaszkodsz, és majd elveszíted a szeretteidet. Sok esetben kapjuk ezt, hiszen pl. egy iskolai vitánál rengetegszer vághatják a fejedhez: "Ha így folytatod, senki nem fog veled szóba állni!" Ilyenkor joggal merül fel benned a kérdés: Mi történik, ha tényleg igazuk lesz?
Szakemberrel kapcsolatos tévhitek:
- Pszichológust csak a bolondok keresnek. Sajnálatosan ez a tévhit még mindig bennünk él. Érezzük a kiszolgáltatottságot ebben, s nem szeretnénk a függetlenségünket feladni.
- "Ha szakemberhez megyek, biztos beteg vagyok." Nem feltétlenül, hisz a konkrét betegségekkel, amelyekre gyógyszer szükséges, a pszichiáter foglalkozik.
- Kihívás, hogy általában nehezen ismerjük fel, ha problémával küzdünk, hiszen egy rohanó világban élünk, ahol úgymond nincs idő a dolgok megélésére. Korábbi cikkeimben pontosan emiatt hangsúlyozom a megállás fontosságát.
Fontos tények a támogatás kérésével kapcsolatban
Mindez bíztatásul is szolgálhat számodra, hogy merj támogatást kérni. Minden igaz lesz a családi-baráti támogatásra, illetve a szakmai segítségre is:
- Megkönnyebbülsz már attól, ha meghallgatnak.
- A beszélgetés megoldásokhoz vezethet.
- Ha szakemberhez mész, olyan technikákat mutat, amik könnyebbé tehetik a problémával való megküzdést.
- Fejlődik a személyiséged.
- Szélesedik látóköröd
- Megelőzheted a tényleges mentális betegségeket.
- Jó érzés, ha törődnek veled.
- Az alternatív megoldások, melyeket a támogatás által kapsz, szabadabbá tesznek.
- Sokszor olyan jelenségre jöhetsz rá, amire régebben nem is gondoltál volna.
- Biztonságérzetet ad, ha tudod, van kihez fordulnod.
Mindent összevetve tehát, támogatást kérni inkább erény, mintsem szégyen. Csak bíztatni tudlak rá, hiszen életed sok területén jelent könnyebbséget.