Nyilván mindenkivel előfordult már, hogy szokatlan, teljesen irracionális álomból ébred fel az éjszaka közepén. Az sem ritka jelenség, hogy valaki folyamatosan visszatérő álmokról számol be. Az álomfejtés „tudománya” ősi időkre nyúlik vissza, amire sokan csak legyintenek, azonban számos modern tanulmány szerint az álmaink bizony sokat elárulhatnak aktuális egészségi állapotunkról.
Az alvás elengedhetetlen folyamat a szervezet megfelelő működéséhez. Az alapos orvosi kutatásoknak köszönhetően tudjuk, hogy az alvási folyamatnak több szakaszát lehet elkülöníteni. Az egyik ilyen szakasz a Rapid-Eye-Movement angol szavak kezdőbetűiből megalkotott REM-fázis. Ilyenkor szabálytalanabb légzés figyelhető meg, a végtagok izmai nem mozognak, ellentétben a szemekkel, amik folyamatos, gyors mozgást végeznek. Az esetek döntő többségében ilyenkor jelentkeznek álmaink, ami annak tulajdonítható, hogy ebben a szakaszban aktiválódik agyunk azon része, amely a gondolkodásért és a tanulásért felelős. Érdekes tény, hogy ebben a fázisban agyunk vérellátása közel megduplázódik az előző állapothoz képest. Mindez azért történik, mert ilyenkor rendszerezi az agy az aznap megszerzett új ismereteket.
Az álmok közül az egyik leggyakrabban tapasztalható típus a rémálom. Ez mindenkinél jelentkezik, azonban közel sem mindegy, milyen gyakorisággal fordul elő. Egy több ezer fő bevonásával elvégzett kísérlet tanulsága szerint azoknál a személyeknél, akiknél gyakorta, akár minden éjszaka tapasztalható ez a roppant kellemetlen jelenség, könnyen fennállhat szívrendszeri betegség valószínűsége. Ennek fiziológiai oka, hogy a szabálytalan szívműködés következtében romlik az oxigénellátottság, ami az agyban is érezteti a hatását, ennek következtében jelentkeznek a rémálmok. Érdekes, de a nem ideális alvási hőmérsékletről is árulkodhatnak az álmok. Ha úgy érezzük, hogy a szokásosnál többet álmodunk, az vélhetően a nem megfelelő szobahőmérsékletnek köszönhető. Valójában mindig ugyanannyit álmodunk, csak azért gondoljuk, hogy többet álmodtunk a megszokottnál, mert a hideg vagy a meleg miatt többször ébredünk fel, így jobban megmaradnak az éppen ébredés közben zajló álmok. Ha valaki gyakran zihál, hadonászik, esetleg dobálja magát alvás közben, az jele lehet egy folyamatban lévő agykárosodásnak is. Ezeknél a személyeknél a későbbiek folyamán nagyobb valószínűséggel jelentkeznek az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór tünetei.