Nem tanulható, célként kell küzdeni érte, az eddigi életed határozza meg, meg kell szabadulni minden negatív érzéstől az eléréséhez, a pénz nem boldogít. Talán ezek a leggyakoribb tévhitek a boldogságról, amiket az átlagember gondol erről az ideális állapotról. Mi most megcáfoljuk ezeket.
Az egyik leggyakoribb tévhit, sokan azt hiszik, hogy képességről van szó. Van benne igazság, hogy vannak, akik genetikailag hajlamosabbak a boldogságra, de igenis tanulható ez az állapot. Ahogy például az is, hogyan rendszerezzük a tárgyainkat. Önmagában az, hogy ezt a cikket olvasod, azt jelenti, hogy tanulsz a boldogságról, megismered az elsajátíthatóságának a mikéntjét.
Sokan tekintenek úgy az a boldog életre, mint a legfőbb célként az életükben. Ez pedig úgy nyilvánul meg, hogy valamilyen elérendő célhoz kötik a boldogság állapotát. „Akkor leszek igazán boldog, ha nagyobb házban lakhatok.” „Akkor leszek boldog, ha felvesznek az új munkahelyemre.” Gyakran hallott mondatok, amik az úgynevezett boldogságmítoszt üldözőktől hallunk. Ők azok, az emberek, akik sosem érzik magukat boldognak, mert mindig a következő cél eléréshez kötik ezt az állapotot. Ha te is ilyen vagy, próbáld meg megélni a boldogságod, mert valójában minden adott ahhoz, hogy annak érezd magad.
A boldog és boldogtalan ember között nem az a különbség, hogy előbbivel csak jó dolgok történtek az életében, utóbbival pedig csupa rossz. Hiszen mindenkivel történik mindkettő. A különbség inkább az, hogyan éljük meg a különböző élményeket, mit tanulunk belőlünk, hogyan kamatoztatjuk azokat.
Ahhoz, hogy örülni tudj a pozitív dolgoknak, néha a negatív gondolatokra is szükség van. Van, akinek több van ezekből és van, akinek kevesebb. Tény, hogy nem árt, ha egy negatív gondolatra jut legalább három pozitív, de nem mindenki tud mindig, mindennek egyből örülni. Ha mégis túltengenek a negatív gondolatok, a stressz, akkor tudatosan kell pozitív gondolatokat, élményeket keresni.
Ha a témánk az, hogy tévhitek a boldogságról, akkor a pénz nem maradhat ki. Azt mi sem állítjuk, hogy a pénz elég a boldogsághoz, de azt igen, hogy egy bizonyos anyagi biztonság szükséges hozzá. Ha a pénz hiánya létbizonytalansággal jár, akkor természetes, hogy valaki boldogtalan. Pénzért pedig sokszor lehet venni boldog pillanatokat. Jótékonykodással, nemes cél támogatásával például miért ne engedhetnénk meg magunknak egy kis boldogságot?