Rengeteg élethelyzet van, amikor szükség lenne segítségre, de nem szeretnénk, vagy nem tudunk szakemberhez fordulni, mert esetleg nincs rá anyagi keret, vagy félünk szakmai támogatást kérni. Ebbe belegondolva azt hiheted, hogy ezeket a problémákat egyedül vagy kénytelen megoldani.
A jó hír az, hogy ilyenkor sem maradsz magadra, hiszen ennek kiküszöbölésére jöttek létre az önsegítő csoportok. Ezek szerepe voltaképpen az, hogy egy adott problémával küzdő személyek együtt keressenek megoldást, vagy egymást támogassák saját megoldásuk megtalálásában. Általában azért itt is jelen lehetnek szakemberek, akik moderálják a csoportot, és vezetnek a megoldás keresésének útján, ám itt legtöbbször maga a szakember is küzd, vagy küzdött hasonló problémával.
Általában ezek a csoportok önkéntes alapon működnek, vagy valamilyen jelképes összegért. (pl. terembérlés) Ezeknél is fontos lefektetni a szabályokat, pl. hány alkalom, hogyan beszélgetünk egymással, hogyan alakítjuk ki a kört, meghallgatjuk, megtapsoljuk egymást, stb.
Általában személyesen találkoznak a tagok, de az online térben is hozhatunk létre ilyet. Ez lehet akár egy facebook csoport, s az alkalmakat bármilyen platformon lehet tartani, mint például Zoom, Google meet. Alkalmazhatjuk egy csoportnál egyszerre mindkét teret is, azaz személyesen is, és online is szervezhetünk alkalmakat egyaránt. Ilyenkor érdemes megállapodni, hányszor találkozzanak a tagok személyesen, s hány alkalommal pedig a virtuális térben.
Lényegében bárki, aki egy adott problémával küzd, s érez magában annyi erőt, hogy vezesse a csoportot. Én azért azt szoktam javasolni, hogy legalább egy szakember legyen ezeknek a csoportoknak a tagja, ugyanis ő tud számos technikát mutatni nekünk.
Az önsegítő csoportok számos értéket adhatnak. Nézzünk néhányat:
Nézzünk néhány példát önsegítő csoportra:
Mindent összevetve, én csak bíztatni tudlak adott helyzetben az ezekhez történő csatlakozásra. Sok új kaput nyithat számodra.