Kezdjük tehát azzal, mit is jelent pontosan a minta. Az a tudás, viselkedési forma, vélekedés, illetve világnézet, amit környezetedtől kapsz, megtanulsz. Ezt kaphatod otthon, iskolában, barátoktól, esetleg más környezetből is. Különféle hatásokat érnek el ezek nálad, s alakítják nézeteidet, személyiségedet.
A legmeghatározóbb az, amit otthon kapsz, s különösen a szüleid, amit adnak neked. Előre hangsúlyozom, hogy itt nem támadni szeretném a szülőket sem, csupán a későbbiekben néhány dologra fel szeretném hívni a figyelmet.
Tehát, a személyiséged kialakulása már egészen pici gyermekkorodban elkezdődik. Érnek különböző ingerek, melyek sok mindent taníthatnak neked. Ezekből különféle következtetéseket vonsz le, amikből saját elképzelések lesznek. Amit látsz otthon, erőteljes hatást gyakorol arra, hogyan fogsz viselkedni másokkal, illetve későbbi, felnőtt korodra is hatást gyakorol.
- Magára a viselkedésre. Amit látsz, hallasz, azt tanulod meg.
- Kapcsolataidra. Hisz amit látsz, az alapján tanulod, hogyan viszonyulj a társaidhoz.
- Önértékelésedre. Amit hallasz, s amit közvetítenek rólad, olyannak fogod látni magad. A minta olyan, mint egy tükör, amiben folyamatosan látod magad.
- Teljes személyiségedre, hiszen örökölsz, és tanulsz is bizonyos tulajdonságokat.
Láthatod tehát, hogy a minta egész életedre hatást gyakorol. Nézzük meg, mikor, s hogyan hathat pozitív irányba:
- Ha példaértékű. Tehát azt hallod, ami harmóniára vezet, amitől kiegyensúlyozott lehetsz, vagy, ha szülőként olvasod, ha te magad tudsz harmonikusan működni, kommunikálni.
- Ha nincs bántalmazás senki részéről.
- Ha egymással tisztelettel viselkedtek.
Ezek mind hozzájárulnak személyiséged egészséges fejlődéséhez. Ilyen tulajdonságokat látva azt érzékeled, mi az, ami célravezető, hogyan alakíthatsz ki erényeket, amelyeket átadhatsz másoknak is.
- Ha olyan környezetben vagyunk, ahol a durva kommunikációt halljuk, trágár beszéddel.
- Ha bántalmazó kapcsolatban vagyunk. Itt nem kell feltétlen ütésre gondolni, elég, ha szóban hallunk bántó dolgokat. Tipikus példák egy családi veszekedésnél:
"Hülye gyerek!"
"Nem lesz belőled semmi!"
"Annyi eszed van, mint a csigának!"
"Hogy nézel már ki?"
És még sorolhatnánk.
- Ha érzelmi elhanyagolásban élünk. Sok esetben látom azt, hogy a gyerekek úgynevezett "ridegtartásban" élnek, tehát jut étel az asztalra, és minden megvan anyagilag, ám a feltétel nélküli szeretet hiányzik. Ez senkinek sem a hibája, mert ez egy generációkon átívelő probléma. Valahogy ez a ridegség betört a társadalomba, és még nem tudtuk elűzni. De segítséggel ez megoldható.
- Vedd sorra, mi az, amit megtartanál, s mi az, amit nem! Fontos, hogy tudd ehhez a saját játékszabályaidat. A következő kérdések segíthetnek ebben:
- Amellett, hogy a már kapott mintából mit tartanál meg, s mit nem, vedd sorra, te magad milyen új elemeket raknál bele. A világ folyamatosan változik, s te magad is meg tudsz újulni. Nyugodtan nézhetsz alternatív módszerek után pl. kommunikációban.
- Ami neked fájt, vond le belőle a tanulságot! Mi az, amit pl. te nem szeretnél, hogy érzékeljen a saját gyereked. Vagy mit csinálnál másképp házasságodban.
- Tudatosítsd a levont következtetéseket! Akár egy füzetbe, vagy máshová érdemes felírnod, mivel az írás megmarad, s így minden tetted jóval tudatosabbá válik.
- Értékeld mindig mintád alakulását! Akár megfigyelhetsz másokat, vagy alakíthatsz tapasztalataid alapján saját nézőpontokat. Az értékelés mindig nagyon fontos, mert a tapasztalataid átgondolása alapján tudsz változni, fejlődni.
Mintád kialakítása nem egyszerű, a cikk csupán mankót ad neked. Ha elakadsz, érdemes szakszerű segítséget kérni, s a terápia során a szakemberrel közösen találtok megoldásokat.
Sok sikert kívánok saját viselkedésmintád kialakításához!