Bizonyára mindenkiben felmerül a kérdés, hogy manapság lehet-e igazán elégedett az ember a saját életével. Hiszen egy bizonytalan, folyamatosan változó világban élünk, ahol ki-ki nem is tudja előre, mit hoz a holnap. Sok embernek nincs munkája, vagy bizonytalan a megélhetése. Manapság rengeteg lesújtó hírt, és eseményt látunk, hallunk a médiában. Ezen kívül néhány évvel ezelőtt, a világjárvány okozta helyzet miatt mindenki élete szinte teljes mértékben megváltozott. Ezeknek okán bizonyára felmerült önben is, kedves olvasó, hogy ezen feltételek mellett hogyan élhetünk kiegyensúlyozott életet, mellyel elégedettek is lehetünk. Egyáltalán lehetséges ez napjainkban? Jelen cikk erre a kérdésre próbál választ adni.
Először is fontos tisztázni, mit értünk pontosan élettel való elégedettségen. Sokan rendelkeznek azzal a téves eszmével, hogy akkor vagyunk elégedettek, ha mindig minden tökéletes körülöttünk, ám valójában a pozitív szemlélet, és az elégedettség nem ezt jelenti. Gondoljunk bele: Létezik tökéletes világ tökéletes emberekkel? A válasz: Nem, hiszen az egy utópisztikus világ lenne. Az életben mindig vannak pozitív, és negatív jelenségek. Az elégedettség, és a pozitív szemlélet valójában azt jelenti, hogy megpróbáljuk megtalálni a lehető legnagyobb egyensúlyt az életünkben. Ilyen például az, ha rátalálunk arra, miben is vagyunk tehetségesek, illetve ide tartozik az, ha barátok vesznek körül, valamint, ha boldog párkapcsolatban élünk.
Ismeretlen okból a társadalomba valamiért azt kódolták bele, hogy a negatív jelenségeket jegyezzük meg inkább magunk körül. Például gondoljon bele, ha megkérdezi egyik kedves barátját, hogy milyen napja volt, viszonylag ritkán kap pozitív tartalmú választ. Általában a következő válaszokra számíthatunk:
“eltelt”.
“Átlagos.”
“Szo-szo.”
Kevesen mondják el magukról, hogy eredménnyel teli, sikeres napjuk volt. Mivel inkább a negatív történésekre figyelünk, ezért az egészséges állapotot is három negatív tartalmú szóval jellemezzük: Ezek a nincs, a semmi, és a baj. Bele sem gondolunk, hogy ezzel eleve egy lehangolt állapotot idézünk elő. És még sorolhatnám, mennyi mindennel vonzzuk be a negatív érzelmeket, de ez a cikk nem elegendő ezeknek részletes kifejtésére.
Ezt a folyamatot átkeretezésnek nevezzük. Ilyenkor a gondolkodásunk átformálásával válhatunk elégedettebbé. Például a “Nincs semmi baj” helyett mondhatjuk azt, hogy “egészséges vagyok”, vagy “Jó egészségnek örvendek”. Akár részletezhetjük is, hogy milyen pozitív dolgok történtek velünk. Ez kissé elvontnak tűnik, de érdemes begyakorolni. Pár héten belül szokássá válik.
Természetesen számos gyakorlat létezik, melyek elősegítik elégedettségérzésünket. Viszont ha itt mindent leírnék, unalmassá válhatna a cikk. A továbbiakban is jelentkezem majd hasonló tartalmakkal, ahol kitérek további, mélyrehatóbb technikákra.
Mindenkinek kívánom, hogy találja meg a saját gyakorlatát, ehhez kívánok kitartást, és sok szerencsét!