Minden munkaterületre igaz, hogy nagyon sikeresek lehetünk, s néha ez a népszerűség bizony túl gyorsan jön, még csak felfogni sincs időnk. Rengeteg esetben csak sodródunk az árral, s elfelejtjük a pillanatot megélni. Ám megfeledkezünk arról, hogy bármiről is legyen szó, nem mindig vagyunk nagyon sikeresek, népszerűek. Itt beszélhetünk a magánéleti-, illetve munkával kapcsolatos jelenségekről is, de minden téren különféle időszakok vannak. Ezért fontos, hogy a hamar jött sikert helyén tudjuk kezelni.
Lássunk most néhány tévhitet a hirtelen jött siker feldolgozására
- A siker örök, nem szűnik meg.
- Ha egyszer jött, nem feltétlen kell már tenni érte.
- Bármit megtehetünk, ha népszerűek vagyunk, mert már bizonyítottunk.
- Nem mindenki érdemelt arra, akivel eddig mély barátságban voltunk, hogy szóba álljunk vele.
- Hajlamosak vagyunk magunkat felsőbbrendűnek hinni.
- Nem kell megélni, hiszen mindig előre fog vinni, elég, ha csak sodródunk vele
Természetesen ezek nem mindenkire igazak, de általában előjönnek ezek a tévhitek. A téveszméink nyomán pedig a következő tipikus hibákat követhetjük el:
- Elfelejtjük az utunkat. Már nem számít értéknek a kezdet, és sokszor megfeledkezünk azokról, akiknek köszönhetjük, ahol éppen tartunk.
- Elkényelmesedhetünk, elkezdünk kevesebb energiát fektetni dolgainkba, feladatainkba.
Természetesen töredékét írtam le annak, ami megtörténhet. Mindenkinek egyéni a feldolgozási mechanizmusa. De ezek a legtipikusabbak.
Hogyan hatnak a téveszmék, és a tipikus hibák mentális életünkre?
- Egy idő után elkezdjük nem kihívásnak érezni munkánkat.
- Tevékenységeinket monotonnak, unalmasnak vélhetjük.
- Fásulttá válhatunk
- Elkezd valami iránt hiányérzetünk lenni.
Mindez vezethet szorongáshoz, elégedetlenséghez, s rengeteg esetben kiváltó oka lehet a szerhasználatnak, s más szenvedélybetegségeknek.
Néhány tény a népszerűséggel kapcsolatban
- Nem tart örökké
- Folyamatos munkát igényel.
- Mindig érdemes megújulni.
- Nem feltétlenül határoz meg téged, mint embert.
Ezek felismerése miatt kerülhetünk könnyen érzelmi válságba. Ilyenkor nehéz mit kezdeni gondolatainkkal. Akár elkezdhetjük magunkat értéktelennek érezni, mert maga a népszerűségünk már értékét vesztette..
Van kiút? Joggal merül fel benned a kérdés. A mottóm az, hogy nincs lehetetlen, tehát természetesen létezik ennek helyén való kezelésére is megoldás. Nézzünk néhányat:
- Mindig tartsd szem előtt az utadat! Fontos leírni, vagy bármilyen formában jegyezni az utat. Honnan jöttél, s hová tartasz most.
- Mindig jelölj ki új célt! A megújulásban sokat segít, ha reflektálva önmagadra mindig újabb, és újabb fejlődési utakat jelölsz ki. Mindig tedd fel magadnak a kérdést: "Mi a következő lépés?" Így mindig lesz kihívás számodra.
- Tartsd szem előtt azokat, akiknek köszönheted sikered! Ők mindig erőt adnak neked a nehéz időkben.
- Amikor fáj, gondolj a miértedre! Fontos a fő célt mindig megtartanod, s tudatosítanod, ugyanis ez visz előre, hisz nem mindig van kedvünk tenni. Amikor aktívan zenéltem, sok esetben pl. nem volt kedvem reggel korán felkelni gyakorolni. Mindig arra gondoltam, hogy zenész szeretnék lenni, ahhoz pedig tenni kell, minden nap. Illetve pszichológusként is sok esetben nincs kedvem pl. anyagot gyűjteni, de tudatosítom, hogy ha nem képzem magam folyamatosan, akkor nem tudom a megfelelő segítséget nyújtani. Sok helyzeten segít át hivatástudatom.
- Minden nap tégy érte egy kicsit! Fontos, hogy ne hajtsd túl magad. Minden napra jelöld ki, mit teszel magadért.
A siker tehát egy összetett jelenség. De, ha tudatos életet élsz, könnyen tudod majd kezelni. Lényeg, hogy ne feledd el az utadat. És sose szégyellj segítséget kérni! Akár baráttól, akár szakembertől. Sok erőt, s megújulással teli sikereket kívánok!