Valószínű sokunknak mondták már, hogy beszéltünk álmunkban. Aki álmában beszél, másnap nem emlékszik arra, amit mondott. Az alva beszélés azt jelenti tehát, miközben alszunk, beszélünk.
Előfordulhat, hogy az éjszaka alatt többször beszélünk álmunkban, a megfigyelések azt mutatják, harminc másodpercnél többet egyszerre nem beszélnek az érintettek. Valaki érthető szavakat, akár mondatokat mond, mások motyognak, s érthetetlen, amikor beszélnek. Egyszer úgy látszik, mintha magában beszélne az alva beszélő, máskor mintha valakivel társalogna. Suttogás, de akár kiabálás is előfordulhat.
A gyermekeknél viszonylag gyakori jelenség, tíz éves korig csaknem fele beszél álmában, a felnőttek mintegy öt százalékánál fordul elő. Az alva beszélés családi örökség is lehet, gyakorta fordul elő azoknál a gyerekeknél, akiknek felmenői is beszéltek álmukban.
Azt hihetnénk, hogy akkor beszélünk csak, amikor álmodunk, de a kutatások azt mutatják, hogy az alvás bármely szakaszában előfordulhat. Eme alvászavar hátterében bizony állhat akár betegség is, bár többségében ártalmatlan jelenségről van szó. Az alva beszélés jele lehet a REM-fázis rendellenesség (RBD) és az alvást zavaró rémítő képek jelentkezése is, hiszen ezen alvási rendellenességek hatására a beteg akár hangosan kiabálhat, csapkodhat, rugdalózhat is, és nehéz felébreszteni. Az RBD problémával küzdő betegek, a kiabáláson kívül akár agresszív mozdulatokat is tehetnek.
Az alva beszélést okozhatja a stressz, a láz, mentális problémák, de bizonyos gyógyszerek is. Amikor már hálótársunk, de akár önmagunk számára is zavaróvá válik alvászavarunk, érdemes felkeresni egy alvásspecialistát. Maga az alva beszélést ritkán kell kezelni, azt a betegséget kell kezelni, ami egy súlyosabb alva beszéléshez vezetett.
Ha mégis szeretnénk tenni ellene, érdemes vezetni egy alvás naplót. Fel kell jegyezni, mikor tértünk nyugovóra, hány órát aludtunk. Fontos felírni az alvás körülményeit, mit csináltunk napközben, milyen ételeket fogyasztottunk, mikor ittunk például koffeintartalmú italt. Érdekes lehet lejegyzetelni, mi foglalkoztat bennünket napközben, mennyire élünk meg stresszes helyzeteket. Ha hosszabb ideig figyeljük ezeket a tényezőket, segíthetjük a szakember munkáját.