Egy nárcisztikus személyiséggel szoros kapcsolatban lenni előbb-utóbb óhatatlanul lelki sérüléshez vezet. Az ilyen emberek működése olyan, hogy az ő személyiségük akkor van egyensúlyban, ha másokat maguk alá gyűrhetnek, és mivel hiányzik az empátiájuk, nem is lehet velük beláttatni, hogy amit tesznek a másik emberrel, az nem helyes.
Aki nárcisztikus emberrel találkozik, ne lepődjön meg, ha kényelmetlenül, vagy megalázva érzi magát a társaságában. Lehet velük együttműködni, sőt barátok is lehetnek, de tisztában kell lenni e kapcsolat korlátaival.
A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedők 20 százaléka nő, és nagyjából ugyanazokkal a manipulációs trükkökkel teszi tönkre a környezetét, mint a férfiak. A férfi és női nemi szerepekből adódó különbségek átszínezhetik ugyan némiképp a viselkedést, de a károkozás mértéke nagyon is hasonló mind a két nem esetében. Az, hogy egy nárcisztikus ember önszántából terápiás segítséget keres, ritka eset, legtöbbször kényszer vagy zsarolás hatására mennek, hogy ezzel édesgessék vissza magukat a másik fél kegyeibe.
Sosem szabad elfelejtenünk, hogy a viselkedésük az alacsony önbecsülés és a túlzott önmegvetés eredménye, mindez a védekező mechanizmusuknak köszönhetően gyakran rejtve marad, és hosszú időbe telik, míg olyan terápiás légkört sikerül kialakítani, ahol eléggé biztonságban érzik magukat ahhoz, hogy meg tudjanak nyílni.