A beteg időről időre változó módon viselkedhet. Néha nagyon izgatott vagy zaklatott lesz, máskor egy transzszerű állapotba kerülhet, megint máskor pedig mozdulatlan, ám az is előfordulhat, hogy az idő nagy részében teljesen normálisan viselkedik.
Általánosságban a skizofrénia tüneteit három főbb kategóriába lehet sorolni: pozitív, negatív és kognitív tünetek.
A negatív tünetek általában a funkcióképesség lassú romlásával egyidejűleg jelentkeznek, a társasági működés folyamatos romlásával párhuzamosan jelentkeznek. Azért hívják ezeket a tüneteket negatívnak, mert egy viselkedésminta vagy személyiségjegy elvesztését fedik.
Az alábbi tüneteket értjük ide:
Ezek a tünetek sokkal enyhébbek, mint a pozitív és negatív tünetek.
A kognitív (észlelési) tünetek az alábbiak lehetnek:
A pozitív tünetek közé tartoznak a hallucinációk és az úgynevezett delúziók (téves eszmék). Azért hívják ezeket pozitívnak, mert olyan viselkedésmintát takarnak, amelyek hozzáadódtak a korábbi személyiséghez.
Hallucinációk: A beteg lehet, hogy párbeszédet folytat más által nem hallható hangokkal, de az is lehet, hogy úgy érzi, hogy ezek a hangok utasításokat adnak neki.
Delúziók (téveszmék): A beteg irracionálisan azt hiszi, hogy mások üldözik, vagy összeesküvést szőnek ellene. A beteg elhiheti, hogy a televízió irányítja viselkedését.
A skizofrénia oka genetikai sérülékenység. Azoknál az átmeneti vagy önkorlátozó pszichózisban szenvedőknél, akiknek a családjában már fordult elő skizofrénia, 20–40 százalék az esély arra, hogy egy éven belül náluk is diagnosztizálják a betegséget.
Egy skizofréniás beteg számára a téves eszmék és a hallucinációk valódiak, és nagyon gyakran a beteg nem hiszi, hogy szükség van orvosi beavatkozásra. A skizofréniás betegek gyakrabban követnek el öngyilkosságot, éppen ezért ha szerette öngyilkossági szándékot tervez, azonnal forduljon szakemberhez!