Szülés utáni szomorúság, szülés utáni depresszió, gyermekágyi pszichózis. Ezek a formái és súlyossági fokozatai a szülés utáni zavaroknak. Miért alakulnak ki, hogyan ismerhetőek fel és mit tehetünk ellene?
Magyarországon évente hozzávetőlegesen 90000 szülés történik. A vizsgálatok szerint a nők 50 százalékánál, - de bizonyos statisztikák már 80 százalékáról beszélnek - a szülést követő hetekben gyermekágyi szomorúság, baby blues, vagy ennek súlyosabb formája a szülés utáni depresszió jelentkezik. Erre az állapotra a szomorúság, sírás, aggodalom, félelem, bizonytalanság, önbizalomhiány érzései jellemzőek, erős érzelmi hullámzás történik. Ez jelentkezhet enyhe formában és sajnos súlyos végkimenetele is lehet.
A leggyakoribb pszichés probléma a szülés utáni szomorúság, más néven baby blues megjelenése, ami a szülő nők közel 80 %-át érinti és általában a szülés utáni 3-4. napon jelentkezik. A kialakulásának oka elsősorban a progeszteron és ösztrogén hormon szintjének csökkenése.
Erre az állapotra már mindenképpen oda kell figyelni, ugyanis előfutára lehet a komolyabb zavaroknak, mint a depresszió vagy a szülés utáni pszichózis. A gyermekágyi depressziót gyakran nevezik rejtett betegségnek, mert a tüneteit sokszor nehéz azonosítani. A gyermekágyi szomorúság tünetei teljesen hasonlóak a depresszió tüneteihez, jelentkezik a lehangoltság, szorongás, szomorúság, kétségbeesés, aggodalom, érdektelenség, sírás, ingerlékenység, átvágytalanság, alvászavar és a bűntudat érzése, illetve ezek mellett megfigyelhető a baba iránti túlzott aggódás vagy túlzott érdektelenség, közöny.
A szülés utáni depresszió súlyossá is válhat, ezért a betegség mielőbbi orvosi kezelés igényel, a probléma ugyanis jól kezelhető, ha mielőbb felismerik és gyógyítják.
Az enyhe formában megjelenő szülés utáni depresszió jól orvosolható tudatos odafigyeléssel, családi támogatással, míg a súlyosabb esetekben szükség lehet terápiára, esetleg gyógyszeres segítségre.
A szülés utáni depresszió legsúlyosabb formája a gyermekágyi pszichózis, ez az állapot olyan tünetegyüttessel jár, mely egyértelműen észlelhető a család számára, s mely mindenképpen intézeti ellátást és gyógyszeres kezelést igényel.
A kutatók általában egyet értenek abban, hogy a szülés utáni depresszió kiváltói között szerepelnek kapcsolati, vagy anyagi problémák, gyász, de lelki és egyéb tényezők is rizikófaktorok.
Mindhárom zavarnál jellemző, hogyha a kismama/anyuka nem kap időben megfelelő támogatást, és segítséget, akkor az ronthat a helyzeten. Szakember felkeresése létfontosságú.
A pszichés zavarok kezelése összetett feladat, ám az időben felismert esetek teljesen meggyógyulnak. A szülés utáni pszichés zavarokról nem ártana a szülésfelkészítőkön is beszélni, illetve tisztában lenni azzal, hol kérhet az érintett segítséget.