Mindannyiunk életében előfordulnak olyan szituációk, helyzetek, amelyek megakasztanak bennünket, válságot, tanácstalanságot idéznek elő. Amikor ilyen életvezetési problémával állunk szemben és kicsúszik a kezünkből az irányítás, akkor érdemes pszichológus szakember segítségét kérnünk.
Az úgynevezett életvezetési problémával már kisgyermekkorban szembe találjuk magunkat, hiszen például az anyáról való leválás a bölcsődei, óvodai beszoktatáskor, vagy a szobatisztaságra való szoktatáskor egyaránt krízishelyzetet élünk át. Később, ahogy növekszünk, érünk még számtalan alkalommal adódnak nehézségek az életünkben, de természetesen másféle válságot, krízist él át egy önmagát kereső kamasz, mint egy válófélben lévő kétgyermekes anyuka.
Gyakorta előfordul, hogy az adott életszakaszban úgy érezzük, elfogy körülöttünk a levegő, nem találjuk a kiutat, a megoldást a problémáinkból, megtorpanunk, megakadunk. Olyannyira beszippanthat minket a szituáció, hogy nem látjuk reálisan saját helyzetünket, és így képtelenek vagyunk megfelelő döntést hozni saját életünket illetően. A negatív érzelmekkel gyakorta párosulhat a kétségbeesés, a tehetetlenség érzete is, sőt a jó és a rossz nem különülnek el egyértelműen, világosan. Ilyenkor jól jön a külső segítség, egy szakértő szem, aki kívülállóként szembesít minket a megpróbáltatások valódi nagyságával.
Az életvezetési problémák más-más beavatkozást igényelnek. A legfontosabb, hogy a szakember észrevételeivel felismerjük a helyes utat, a válaszokat, a lehetséges választás buktatóit. Új megvilágításba kerülnek a szituációk, és ráébredünk, hogy a bennünk rejlő képességekből, miként hozzuk ki a legtöbbet. Olykor fájdalmas szembenézni önmagunkkal, ám a célok, a lelki gyógyulás érdekében nem árt önvizsgálatot tartani.