Ez a fogalom igazából csak úgy érthető meg, ha önbizalomról, önértékelésről és önbecsülésről is beszélünk, és megvizsgáljuk ezek egymáshoz való viszonyát. Az önértékelés inkább a múltról szól: mennyire értékelem azt, amit elértem? Az önbecsülés ehhez képest jelen idejű, mennyire becsülöm azt, aki most vagyok. Az önbizalom pedig a leginkább jövő orientált: bízom-e magamban, bízom-e a saját jövőmben?
Az alacsony önbizalmú, illetve önértékelésű emberek társaságban visszahúzódóak, szeretnek egyedül lenni, és a szorongásaik miatt az élet sok területén hátrányba kerülhetnek. Az alábbi jelek utalhatnak önbizalomhiányra:
Egy magabiztos ember pedig a következőképpen írható le: Azt teszi, amiről hiszi, hogy helyes, akkor is, ha mások nem értenek vele egyet, vagy bírálják érte. Hajlandó kockáztatni. A cél érdekében vállalja a hosszabb utat, és ha menet közben hibázik, azt elismeri. Ha valami sikerül, irigylésre méltó természetességgel fogadja mások dicsérő szavait, ugyanakkor mindig tudatában van annak, hogy a sikerért mennyit kellett küzdenie.
Továbbá jelentős attitűdbeli különbség az életminőségben is megmutatkozik. Az önbizalommal teljes embereknek az élete:
A fentiek alapján bátran megállapíthatjuk, hogy az életünk szinte minden területét meghatározza az önbizalmunk. A karrierünktől a párkapcsolatunkon át a gyereknevelésig hatással van a mindennapjainkra.