Már kisgyermek korban megjelenhetnek a figyelemzavar tünetei. Szinte minden második, harmadik gyermeknél előfordul.
A figyelemzavar tünete lehet már az is, ha a gyermek az óvodai foglalkozásokon csupán feltűnően rövid ideig tud részt venni és figyelni a csoportvezetőre, vagy óvónénire. A legfontosabb előjele a figyelemzavarnak, ha a gyermeknek kényelmetlenné válik a feladat, azonnal otthagyja a foglalkozást, vagy szöges ellentétét csinálja annak, amit a társai. A jelek gyakran csak kisiskolás korban, fokozott terheléskor buknak felszínre.
Figyelemzavaros gyermekre jellemzőek az alábbiak:
Szakember segítségére van szükség, ha észleljük ezeket a tüneteket. Nem egyszerű, több időt vesz igénybe a diagnózis felállítása. Ezért fontos, hogy már kisgyermekkorban, viszonylag korán észleljék a pedagógusok a bajt, például, ha nem alkalmazkodik a gyermek a napirendhez, a szabályokhoz. Gyakran előfordul, hogy a családban észre sem veszik a jeleket, mert korábban a szülő is hasonló tüneteket produkált.
A tanulási folyamat alapja a figyelem, ezért nagyon fontos a korai fejlesztés, hogy az iskolában már ez ne legyen probléma. A mozgásterápia célravezető megoldást jelenthet a kicsi gyermekeknél a figyelemzavarra. A terápián túl még további segítséget kaphat a szülő abban, hogy a zavarokat, hogyan lehet mérsékelni. Hatékony, gyors és látványos eredmény érhető el megfelelő szakemberek segítségével.
A figyelemzavaros gyermek neveléséhez nagyon sok türelem, empátia kell, és fontos az otthoni, önálló fejlesztés is játékosan, a szakember előírásai, segítsége alapján.