Annyi bizonyos, hogy antiszociális emberek, személyiségzavarral szenvedők, azonban a két fogalmat, a két személyiségtípust nem lehet egymással együtt említeni, ezek különböző személyiségzavarok, annyi bennük a közös, hogy mindegyik a társadalomba való beilleszkedés egyik súlyos zavara. Nem veszik figyelembe mások jogait, vagy a társadalmi morált, erőszakos viselkedésűek és nem mutatnak bűntudatot.
A „kik ők?” kérdése mellett talán csak a „hogyan ismerhetjük fel őket?” terület az érdekesebb, fontosabb.
A szociopata embereket azt mondják könnyű felidegesíteni, ez egy fő jellemzőjük, hogy ők labilisak, váratlan hisztériákra, dühkitörésekre hajlamosak. A kutatások alapján elmondható a szociopatákról, hogy alacsony intelligenciaszinttel rendelkeznek, alacsonyan iskolázottak, rossz szociális körülmények között élnek, alkalmi munkákból tengődnek. A társadalmi normákat, szabályokat nem tisztelik, sok közöttük a visszaeső bűnöző, tetteiket pedig előre nem tervelik ki, indulatból cselekednek.
A pszichopaták ezzel szemben pedig gyakran elbűvölő személyiségűek tudnak lenni, viselkedésük megnyerő, ártalmatlannak tűnő emberekről van szó, akik könnyen ismerkednek, könnyen építik ki a bizalmat embertársaikkal, manipulálnak másokat, visszaélnek a bizalommal és nem éreznek empátiát.
A szociopatákkal szemben ők gyakran magasan iskolázottak, jó állásuk van és műveltek. A szociopata bűnözők az általuk elkövetett bűntényekre alaposan és hosszú ideig készülnek, elterveznek előre mindent, aprólékosak.
A szakemberek szerint a pszichopátia genetikai eredetű, míg a szociopátia a környezeti hatások miatt alakul ki. A pszichopatáknál az agy bizonyos részei alulfejlettek, ami velük született genetikai dolog, míg a szociopatáknál valamilyen gyermekkori trauma, fizikai vagy lelki bántalmazás hatására változik meg a személyiség.
Környezetünkben nagyon fontos a személyiségzavaros embereknek mielőbbi leleplezése, felismerése. Lássuk mely jelekre figyeljünk.
A pszichopata ember elsőre nagyon udvarias, kedves, figyelmes, rengeteget bókol, néha már – már sok tud lenni, de ezzel csavarja az ujja köré a kiszemelteket. Nagy társaságban él, sok ember veszi körül, de mindegyiket irányítani akarja. Addig kedves és bájos, amíg az ő kedvére cselekszik az ember, az első ellentmondásnál kiütközik az erőszakos személyiség, az agresszív magatartás, a manipuláció.
A pszichopata társ önző és folyton azt erősíti bennünk, miért nem vagyunk jók semmiben, az önbizalmat teljesen aláássa, lekezelő, miközben ő folyamatosan hazudik.
A szociopata ember egy más jellegű embertípus, a következő ismérvekkel:
Hidegen hagyják mások érzései, közömbös embertársaival, agresszív, erőszakos, konfliktusaiért mindig másokat hibáztat és nem érez megbánást, bűntudatot cselekedetei után.
Felületesen kedves, valójában képtelen a szeretetre és az empátiára. Céltudatos és sikerorientált, saját céljait követi, általában munkájában sikeres, személyiségzavarát nehezebb felismerni, sokszor csak a szűk környezete tudja róla, hogy szociopata. Az ilyen típusú emberek nem képesek a törvények betartására, nem hajlandóak alkalmazkodni, sokszor visszaeső bűnelkövetők.
A szakemberek szerint a gyógyszeres kezelés a személyiségzavarok esetében nem igazán hatékony, a viselkedészavarok kezelésében csak hosszú távú terápia eredményezhet maradandó változást.