Amikor családról beszélünk, gondolhatunk egy folyton változó közösségre, ha a gyermek születésétől akár a házastárs nyugdíjazásáig vizsgáljuk a családot, mint életközösséget.
A családot szimbolizálhatja egy védőháló is, aminek a fonalait a szeretet szőtte. Ha ezek sérülnek, akkor jelentkeznek a családi problémák. A bonyodalmak általában egy komolyabb életciklusban merülnek fel, amelyek konfliktusokat szülnek a család tagjai között.
Minden család életében megjelennek a normatív változások, amelyek egyes famíliákban krízishez hasonló állapotot produkálnak, konfliktushoz és vitákhoz, nézeteltérésekhez vezetnek.
Nem találunk olyan családot, ahol nem fordulnak elő megoldandó gondok, vitás helyzetek, ez teljesen természetes. Minden rokoni kapcsolatban változások történnek az egyes életszakaszok váltásakor, melyek konfliktust generálhatnak.
Arra kell törekedni, hogy a családtagok jól érezzék magukat ebben a közösségben, az egyensúlyt meg tudják tartani, figyelembe véve a benne élők sajátos igényeit is.
Előfordul olyan eset, ami önmagától is megoldódik, de általában a kellemetlenségek szőnyeg alá söprése, a konfliktusok kerülése súlyos családi bajokhoz, sokszor feloldhatatlannak látszó problémákhoz vezethetnek. Időben cselekedni kell, hogy visszabillenjen az egyensúly.
Amennyiben egy adott család mégis megreked a krízisben, akkor érdemes szakemberhez fordulni és segítséget kérni. A családterápia abban tud segíteni, hogy a családtagok életközösségük egyensúlyát újra megtalálják és megerősítsék.