Egy párkapcsolaton belül több nehézség is felmerülhet. Ezek közül a leggyakoribbak a partnerhez való túlzott ragaszkodás vagy kiábrándulás, az összecsiszolódás, a féltékenység, az elköteleződéstől való félelem, az állandósult veszekedések, gyereknevelési problémák, a válás, szexuális problémák, meddőség, és az intimitás valamint az őszinteség hiánya.
A leggyakrabban elkövetett hibáink
- Nem merjük elmondani már a kapcsolat elejétől, hogy mik az igényeink, mi az elképzelésünk a kapcsolat tartalmát illetően, pl. mi szeretnénk együtt élni, a másik nem, vagy lazábban kíván kötődni hozzánk. Ebből a kapcsolat folyamatos feszítettséget kap mindkét fél oldaláról, mert míg az egyik igyekszik minden ürüggyel szorosabbra fűzni a viszony, és számon kéri a másik szabadság igényét, a másik hárít.
- Nem vagyunk készek kompromisszumokra, megpróbáljuk a másikra erőltetni a szokásainkat.
- Olyan valóságidegen elvárásaink vannak egy kapcsolatot illetően, amiket képtelenség teljesíteni.
- Elveszítjük azt a csábító erőnket, mely a kapcsolat elején még működik, mert meg akarjuk szerezni a másikat. Megtartani is akarni kell!
- Nem vesszük észre azokat a változásokat, melyek az eltávolodás veszélyével járnak.
- Nem merjük nyíltan megbeszélni a szexuális igényeinket, nehézségeinket. A szexuális problémákat, annak ellenére, hogy manapság meglehetős nyitottság és szabadosság jellemzi, még mindig az időre bízzuk, hogy majd megoldja.
- Eltérő érzelmi igények is vezethetnek a kapcsolat romlásához, ami azt jelenti, hogy minden ember rá jellemző érzelmi hőfokkal bír, melyet belevisz a párkapcsolatába, és csodálkozik, ha a társa más hőfokon égeti az érzelmeit.
- Állandósult, beteges féltékenység is tönkre teheti kapcsolatunkat.
Mindannyian arra vágyunk, hogy boldog, harmonikus kapcsolatban éljünk. Ennek sajnos lehetnek akadályai. Az első kihívás maga a párkapcsolat kialakítása. A magány, a szingliség sok más lelki problémát hozhat magával, mint az önértékelési zavarok, a kudarctól, csalódástól való félelem vagy a reményt vesztettség érzése.
Az egyetlen eredményre vezető módszer arra, hogy megoldjuk a kapcsolati krízist, hogy az egész kapcsolatot elemezve, magunkba fordulunk, és azt vizsgáljuk, mi mivel járultunk hozzá a távolodáshoz. Mit tudunk változtatni, milyen áldozatokra vagyunk hajlandóak a helyreállítás érdekében. Ha sikerül jó következtetéseket levonni a történtekből, és ennek megfelelően változtatni a viselkedésünkön, gondolkodásmódunkon, mindenképpen hasznunkra válik.