Mindannyian ismerjük a dohányzás egészségügyi kockázatait, de ez nem könnyíti meg a dohányzásról való leszokást. Függetlenül attól, hogy alkalmi dohányosról van szó, netán egy életen át tartó napi dohányosról, a leszokás nagyon nehéz lehet mindenkinek.
A dohányzás fizikai függőség és pszichológiai szokás is. A cigarettából származó nikotin megvonásával testünkben fizikai, elvonási tüneteket tapasztalhatunk. A nikotin agyra gyakorolt hatása miatt – fokozza a dopamin termelést, és így örömteli érzést, jó hangulatot okoz - a cigarettához fordulunk, amely gyors és megbízható módja a különböző élethelyzetek, kilátások javításának, a stressz enyhítésének és a kikapcsolódásnak. A dohányzás alkalmas arra, hogy úrrá legyünk a depresszión, oldja a szorongásunkat oldja, de akár unaloműzőnek is jó. A leszokás viszont azt jelenti, hogy különböző, egészségesebb módszereket kell találni ezen érzések kezelésére, leküzdésére.
A dohányzás napi rituáléként is beépülhet életünkbe. Automatizmussá válhat: cigarettát szívunk el a reggeli kávé mellé, vagy amikor szünetet tartunk a munkahelyen, az iskolában, vagy egy mozgalmas nap végén gyújtunk rá. Ha a barátaink, a családtagjaink, a kollégáink is dohányoznak, mi is könnyen csatlakozunk hozzájuk.
A leszokás érdekében foglalkozni kell mind a függőséggel, mind az ezzel járó szokásokkal és rutinokkal. Megfelelő támogatással és leszokási tervvel bármely dohányos úrrá tud lenni a függőségen - még akkor is, ha korábban már többször próbálkozott és kudarcot vallott. Eredményes lehet egy személyre szabott leszokási terv kidolgozása, amely a dohányzásról való lemondás rövid távú, illetve a visszaesés megelőzésének hosszú távú problémájával is foglalkozik. Ezt a leszokni vágyó egyedi igényeihez és dohányzási szokásaihoz kell igazítani. A legtöbb dohányfogyasztó számára a dohányzás iránti vágy, vagy a dohányzási késztetés erős.
Amikor a dohányzás iránti vágy feltámad, bár intenzív is lehet, ám valószínűleg öt-tíz percen belül elmúlik, függetlenül attól, hogy rágyújtunk-e, vagy sem. Nagyon sok módszer közül választhatunk, s még mindig jobb többször próbálkozni, nekiindulni, mint ha semmit sem teszünk. Nagyon fontos, hogy folyamatosan emlékeztesse magát a leszokni vágyó a leszokás előnyeire: jobban lenni, egészségesebbé válni, megkímélni szeretteit a füsttől, pénzt spórolni. Írjuk le, vagy mondjuk ki hangosan ezeket az okokat! És ne feledje, hogy minden egyes alkalommal, amikor ellenáll a dohányzás utáni vágynak, egy lépéssel közelebb kerül a végleges leszokáshoz.