Aki képes a koncentrációs képességét újabb és újabb szintekre emelni, valószínűleg felfelé ívelő karrierre számíthat, de mi a helyzet azzal a többséggel, akik számára visszatérő nehézséget okoz a koncentrált munkavégzés? Van néhány működő ötletünk!
Ahhoz, hogy változtatni tudjunk az esetleges rossz szokásainkon, jó, ha tudjuk, miért is jelent kihívást számunkra. Elménk a világ felfedezésére, az új ingerekre vágyik. Ezért fordulhat elő, hogy akár már néhány percnyi koncentráció után hajlamosak vagyunk elkalandozni: felállunk egy kávéért, vagy esetleg rápillantunk a telefonunkra. Ez utóbbival el is érkeztünk a legnagyobb kísértéshez, mivel az internet világában az új, izgalmas történések csupán egyetlen kattintásra vannak tőlünk. A 11–14 éves gyerekeknek az orvos előszeretettel írja fel ilyenkor a híres-hírhedt nyugtató gyógyszert. Bár a gyógyszereket nem lehet teljesen mellőzni, sokszor egyszerű, természetes módszerekkel is lehet meglepően hatásos segítséget nyújtani az érintetteknek.
Aki nem alszik eleget, vagy alvásproblémáktól szenved, kevésbé intenzíven, és sokkal rövidebb ideig képes figyelni, ahogy igaz ez azokra is, akik vérnyomásproblémákkal, vércukorszint-ingadozással, emésztési zavarokkal, pajzsmirigybetegséggel, esetleg depresszióval küzdenek.
Igazán nagy egyéni különbségek mutatkoznak a témában, hiszen míg valakinek könnyedén megy a fókuszálás, másokat egy hirtelen beeső e-mail is hosszú percekre képes eltéríteni. Bár általában a bennünk keresendő okokat a legnehezebb felismerni, nem ritka, hogy azért nem tudunk megfelelően figyelni, mert nem tanultuk meg, hogyan is tehetjük meg ezt.
Az olyan munkakörökben, ahol állandóan csörög a telefon, vagy a kollégák felől érkeznek váratlan kérdések, szintén nem mondhatóak ideálisnak a feltételek.
Gondoskodjunk a megfelelő munkakörnyezetről, rakjunk rendet magunk körül, és készítsük elő azokat a dokumentumokat, eszközöket, amelyekre aktuálisan szükségünk van.
Zárjuk ki a zavaró ingereket.Ha több kollégánkkal is egy légtérben dolgozunk, egy fejhallgató nagyon jó szolgálatot tehet számunkra. Amikor fontos, hogy egy feladatra maximálisan fókuszáljunk, némítsuk le a telefonunkat.
Figyeljünk magunkra. Minden produktív nap egy pihentető alvással kezdődik, ahogy a kellő hidratáltságra és megfelelő energiabevitelre is szükségünk van ahhoz, hogy intenzíven tudjunk dolgozni. Iktassunk be 10 percnyi olvasást a munkanapunkba, és máris könnyebb lesz visszakapcsolnunk koncentrált üzemmódba.
Érdemes megpróbálni abbahagyni a multitasking-ot (hiába hangzik jól egyszerre több dologgal foglalkozni), iktassuk ki a zavaró tényezőket, állítsunk fel prioritásokat, vegyük figyelembe energiaszintünket, akkor végezzük el a nehéz feladatokat, amikor tele vagyunk lendülettel. Próbáljuk ki a fentieket, és találjuk meg azokat a módszereket, amelyek a legjobban segítenek minket a koncentrációban.